Czym różni się świeże pieczywo z marketu od świeżego chleba z tradycyjnej piekarni?

Czym różni się świeże pieczywo z marketu od świeżego chleba z tradycyjnej piekarni?

Większość marketów reklamuje się ostatnio „chrupiącym” „ciepłym” „prosto z pieca” pieczywem. Takie supermarkety niejednokrotnie informują, o swoich minipiekarniach, próbując przekonać klienta o doskonałym smaku swoich wypieków. W gruncie rzeczy to wszystko prawda, pieczywo rzeczywiście jest: chrupiące, ciepłe i prosto z pieca. Konsument jednak zaczyna zadawać sobie pytanie czym ten chleb różni się od tradycyjnego wypieku z piekarni (niestety takiej informacji nie znajdzie w supermarkecie). A odpowiedź jest prosta chociaż dla kupującego niezbyt oczywista:

- pieczywo z tradycyjnej piekarni powstaje ze świeżego rozczynu, często robione jest na zakwasie, tuż przed pieczeniem jest wyrabiane i mieszane. Wszystko robione jest własnoręcznie przez piekarzy oraz z naturalnych składników.

Chleb bez konserwantów i barwników ze Starej Piekarni w Domaradzu

Chleb bez konserwantów i barwników ze Starej Piekarni w Domaradzu

Małe rodzinne piekarnie wypiekają je tradycyjnymi metodami niejednokrotnie z lokalnej niskoprzetworzonej mąki prosto z młyna. Takie piekarnie bardzo często oferują pieczywo na zakwasie, które pozostaje świeże na dłużej gdyż zakwas blokuje rozwój grzybów oraz pleśni

- pieczywo pieczone w markecie najczęściej wypiekane jest z głęboko mrożonej masy, która na magazynie może leżeć nawet kilka miesięcy – ile w tym świeżości proszę ocenić samodzielnie. Do „mrożonego” pieczywa dodaje się liczne ulepszacze, spulchniacze i konserwanty np.:
- E-282 stosowany przeciw pleśniom
- E-202 stosowany do konserwacji,
- E330 czyli kwas cytrynowy lub E262, czyli dioctan sodudo dodaje się aby uzuskać kwaśny smak, imitujący użycie zakwasu. Pełnią także funkcje technologiczne.
- Do takiego chleba oraz mrożonej masy może być także dodawany siarczan wapnia czyli gips… i jest to zgodne z prawem.
Oczywiście wszystkie te informacje ciężko znaleźć przy półce z pieczywem. Taki chleb jest oczywiście chrupki i pachnący, szkoda tylko, że taki efekt utrzymuje sie do kilku godzin po zakupie.

Chwyty marketingowe w supermarketach
Podchodzisz do działu z pieczywem i czytasz: „Chleb górski”, „chleb wiejski”, chleb domowy” „chleb babci” „chleb fit” itp. większość tych chlebów powstaje z głęboko mrożonej masy. Wszystkie te nazwy mają bardzo pozytywny wydźwięk i zdrowo się kojarzą ale ile w nich prawdy pozostawiam czytelnikowi do samodzielnej oceny. W kontekście tego co napisano powyżej wszystkie te nazwy mienią się jak „dobry żart”.

Jak zatem wybrać dobre pieczywo?
Zapytaliśmy o to naszego piekarza Pana Bogdana:
„Chleb pszenno-żytni powinien być świecący, musi mieć dobrze wypieczoną, pękającą i chrupiącą skórkę, powinien mieć twardy spód.
Chleb żytni jest dużo cięższy niż pszenny, inaczej się zapieka, taki chleb jest miększy i nie ma tak złocistej skórki jak chleb pszenno-żytni.”

Chleb według receptury Ojców Jezuitów

Chleb według receptury Ojców Jezuitów (wypiek Stara Piekarnia z Domaradza)

Comments are closed.